Jabok - vyšší odborná škola sociálně pedagogická a teologická <>
(4.4.2017, rubrika: Co hýbe s ČCE)
15.3. 2017 od 9 do 15 hodin proběhl na VOŠ Jabok, Salmovská 8, Praha 2, 2. tematický den, jehož obsahem byla „Občanská odpovědnost“. Jeho smyslem bylo napomoci především studentům Jaboku v orientaci v současném společenském dění.
Své přednášky v hlavním bloku přednesli Jan Sokol („Nač občan potřebuje svobodu?“) a Pavel Fischer („Obyvatel, občan, volič“). Témata podaná osvěžujícím způsobem, byla výborným odrazovým můstkem k následné panelové diskuzi na téma „Jak nezblbnout v době post-faktické“. Pozvání do ní přijali Jan Sokol, Pavel Fischer, Daniela Drtinová, Jan Čižinský a moderoval ji Bob Fliedr.
Odpolední workshopy s tématikou občanského aktivismu a lidských práv vedli Kateřina Bursíková Jacques, Tashi Gyamtso, Jakub Ort, Josef Patočka, Martina Viktorie Kopecká, Ngô Thúy Vân a Pham Huu Uyen.
Otázky, které v průběhu tematického dne zazněly, ukázaly, jak se dá na tisíc krát opakované téma podívat z jiného úhlu či novým způsobem. Jak je možné na příkladě plakátu na cigarety Marlboro, myšlence obchodního domu nebo soutěživých her přiblížit myšlenku svobody pro studenta? Není v konečném důsledku kultura sociálních sítí bublina izolace, ve které můžeme na radost zemřít? Potřebujeme všichni stejnou míru svobody? Jak jsou na tom například umělci a podnikatelé, a v čem se potkávají? Jsou naše politické názory radikálnější než před 20 lety? Kterou hodnotu si česká společnost cení nejvíce – rodinu, přátelé nebo kariéru? Co je člověk?
Byla to právě myšlenka post-fakticity, která se nesla jako leitmotiv dopoledním programem. Pan prof. Sokol nám připomněl základní rozlišení mezi pravdivým výrokem a nárokem na pravdu. Pro hutnost i zajímavost tématiky debaty na Jaboku dále pokračují.