Konference připomene i útoky v Paříži

Správci Evangnetu
(19.11.2015, rubrika: Aktuality)


Týden po teroristických útocích v Paříži proběhne v Praze mezioborová konference s názvem "Můj soused zabiják". Její organizátoři zvou ke společnému promýšlení postoje k hrozbám v naší blízkosti.

Střelba v Uherském Brodě, sebe/vražda pádem letadla Germanwings, různé historické podoby genocidního násilí nebo aktuální teroristické činy v různých částech světa - to všechno jsou události, které způsobil někdo, komu ostatní důvěřují nebo ho aspoň nepovažují za nepřítele.

Přemýšlení o souvislostech podobných událostí bude obsahem již šesté mezioborové konference, která proběhne v pátek 20. listopadu 2015 na Evangelické teologické fakultě UK v Praze (Černá 9). Konferenci zahájí symbolický akt, který připomene teroristické útoky v Paříži. Úvodní přednášky otevřou téma dvojznačného pohledu na člověka jako přítele i nepřítele v pohledu studia genocidního násilí a teologie. Různé významy občanství, sousedství a pomoci připomenou zástupci těch, kdo spolupracovali po střelbě v Uherském Brodu. Závěrečná část otevře etická dilemata a položí všem přítomným otázku, jak tomu, co se děje, můžeme rozumět a jak na to můžeme reagovat.

Otázka, která má provázet celou konferenci, zní: Jak můžeme pěstovat důvěru k sobě, druhým a ke světu, když stát se může cokoliv, a zradit může kdokoliv, i my sami? A jak můžeme posílit naše odhodlání k této důvěře?

"Usilujeme o to, abychom – i prostřednictvím této konference - získávali nadhled nad událostmi, které vzbuzují strach. Neboť  strach je dobrý sluha, ale špatný pán, a bez odvahy a důvěry se těžko žije. V propojeném světě není kam utéct a nepřítele nelze snadno rozeznat.  Společně se proto chceme ptát, jak věřit a rozlišovat, nezobecňovat a nenechat sebe a svoje vztahy ovládat strachem. Přes únorovou střelbu v Uherském Brodě budeme moci nahlédnout děje a dopady listopadové střelby v Paříži, uvědomovat si křehkou rovnováhu svobody a dozoru, osobního bezpečí a solidarizujícího zájmu o druhé," říká za organizační tým konference psycholožka Bohumila Baštecká.

Konferenci pořádá Univerzita Karlova v Praze - Evangelická teologická fakulta ve spolupráci s Psychosociálním intervenčním týmem České republiky, Psychologickou službou Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru MV ČR, Cyrilometodějskou teologickou fakultou Univerzity Palackého v Olomouci a Spolkem krizovců a humanitářů.

PROGRAM KONFERENCE

9.30–10 prezence 10–10.10 ÚVOD konference, přivítání proděkanem Janem Roskovcem  

I. ČÁST: ČLOVĚK JAKO NE/PŘÍTEL 10.10–10.25  Šimon Krbec:  Konstrukce „nepřítele“ v případech genocidních politik a programů 10.25-10.40  Ondřej Kolář:  „Lépe utíkat se k Hospodinu, než doufat v člověka" (Ž 118,8) Může víra v Boha zdůvodnit důvěru v člověka? 10.40 -10.55  DISKUSE

II. ČÁST:  OBČANÉ, SOUSEDI, POMÁHAJÍCÍ – VRAH A OBĚTI 11.00-11.10 Jan Hrdý: Role institucí v procesu obnovení důvěry – zkušenosti z Uherského Brodu Střelba v Uherském Brodu: 11.10-11.20  Soňa Pančochová: z pohledu občanky a hasičské psycholožky 11.20-11.30  Josef Koláček: z pohledu humanitárního pracovníka 11.30-11.40  Lenka Požárová: z pohledu koordinátorky služeb obětem trestných činů 11.40-12.10  DISKUSE 

12.10-13.10 občerstvení

III. ČÁST: CO SE DĚJE? A CO S TÍM MŮŽEME DĚLAT? Jak můžu já, člověk, pěstovat důvěru k sobě, druhým a ke světu, když stát se může cokoliv, a zradit může kdokoliv, i já sám 13.10-13.25  Ondřej Fischer: Profesionalismus a/nebo bázeň a chvění? 13.25-14.45  PANELOVÁ DISKUSE:   Štěpán Vymětal: Radikalizace Květoslava Princová: Svatá pomoc David Tichý: Civilní ochrana a Frenštát po výbuchu

14.45-15  UZAVŘENÍ konference

Hlásit se na konferenci je možné u Kateřiny Halfarové: halfarova@hotmail.com.             

Kontakt pro média: Karel Šimr, 739 244 774

Účast na konferenci je bezplatná.