<>
Autorem textu je ČTK/ChristNet.cz/kir.
(11.1.2013, rubrika: Co hýbe s ČCE)
Chátrající Milíčovu modlitebnu Českobratrské církve evangelické v Praze - Malešicích chce zachránit skupina místních lidí, kteří založili občanské sdružení Kaple Rektorská. Aby vzbudili zájem ostatních, začali u kaple organizovat kulturní akce. Na záchranu bývalého církevního objektu vznikla i petice, kterou mohou lidé podepsat na internetu, řekla ČTK předsedkyně sdružení Mária Uhrinová.
Nevyužívaný objekt patří Českobratrské církvi evangelické. Členové jejího sboru kapli v 50. letech sami postavili podle návrhu známého architekta Bareše, který například navrhoval i zajímavý dřevěný kostelík v Rožnově pod Radhoštěm. "Kaple vznikla z peněz, které lidé nasbírali. Dnes je to ale trochu koule na noze, nikdo neví, co s ní," řekla ČTK Elen Plzáková z jarovského sboru, který modlitebnu využíval. Bohoslužby se tam konaly do 70. let. Pak lidé přestali chodit, objekt se využíval jen sporadicky, od 90. let je zcela opuštěný a chátrá. "Už ani nespočítám, kolikrát tam mělo něco být - nahrávací studio, koncertně -výstavní síň, mateřské centrum, kostel pro mládež," vzpomínala Plzáková.
Jasno nemá ani vedení církve. "Protože kaple nepatří žádnému konkrétnímu sboru, tak se tím musí zabývat celocírkevní shromáždění," řekl ČTK mluvčí církve Tomáš Najbrt. Synod by se měl sejít v červnu, podle mluvčího ale není jisté, zda se do té doby podaří vymyslet nějaké řešení.
Sdružení Kaple Rektorká jedná nejen s církví, ale i s vedením městské části. "Žije zde kolem 12.000 obyvatel, což je středně velké české město. Na rozdíl od nich tady ale není ani kostel, ani knihovna, ani žádný společenský sál nebo kino," uvedla Uhrinová. Řešením by podle ní bylo to, kdyby objekt odkoupila městská část a sdružení ho pronajala. "Pro církev nejsme partnerem, úplně nás přehlížejí. Zkoušíme to přes radnici. Hlavně ať už se s tím začne něco dělat," dodala.
Tříkrálového pochodu u modlitebny se zúčastnila i místostarostka Prahy 10 Ivana Cabrnochová (SZ). "Velice vítám nárůst aktivity občanů a občanských sdružení v Praze 10. Apeluji na představitele církve, aby do doby, než definitivně rozhodnou o budoucnosti modlitebny, našli společnou řeč s místní komunitou a umožnili využívání této budovy pro jejich aktivity," uvedla. Radnice se podle ní bude snažit zprostředkovat kontakt mezi oběma stranami.
Více podrobností o kapli najdou zájemci na webu sdružení, kde má být v nejbližších dnech umístěna i petice za záchranu objektu. Materiály z jednání synodu o kapli jsou dostupné pod heslem wikipedie.