Správci Evangnetu
Autorem textu je Michal Šimek.
(4.11.2011, rubrika: Aktuality)
Akce „K“ se odehrála v noci z 13. na 14. dubna 1950. Na pokyn z nejvyšších míst československého komunistického režimu byly přepadeny ozbrojenými oddíly SNB a Lidových milicí všechny československé mužské kláštery. Jejich členové byli převezeni do internačních klášterů (Želiv, Osek u Duchcova, Broumov, Hejnice…). V nich byli protiprávně zadržováni, šikanováni a ponižováni i několik let. Během roku 1950 byly postupně zlikvidovány i ženské řády.
Celkem bylo internováno přes 2000 mnichů a kolem 10 000 tisíc jeptišek. Bylo zabráno přes tisíc řádových domů a klášterů. Tento zásah znamenal likvidaci činnosti mužských i ženských řádů. Jejich představitelé i další členové se octli ve vězení ve vykonstruovaných procesech. Řeholnice i řeholníci byli odsouzeni k životu v nedůstojných pracovních a sociálních podmínkách.
Výtvarník Michail Ščigol namaloval na výzvu scénaristky Šárky Horákové cyklus obrazů Křížová cesta pro putovní výstavu Zpráva o Akce „K“. Tyto obrazy inspirovaly básnířku Martinu Komárkovou k napsání knihy veršů, kterou nazvala Modlitebník. Obrazy k této sbírce namaloval Michail Ščigol.
Kniha vyšla v roce 2010 pod záštitou pražského arcibiskupa Dominika Duky. Je věnována všem deportovaným členům řádů a dalším postiženým z tohoto období, ale i všem lidem v současnosti. Podle autorky mají všichni lidé svoji křížovou cestu, pády, ale i víru, že vše bude překonáno.
Pořad v Galerii Templ se uskuteční k 22. výročí sametové listopadové revoluce
v Československu.
Realizace pořadu se koná za finanční podpory Statutárního města Mladá Boleslav na základě přijatého grantu „Za vzděláváním do Templu“.
Posluchači U3V mají po předložení indexu vstup zdarma.