Nápověda: Stránky: Návod k použití služby Mixcloud

(Tento příspěvek je pahýl.)
  1. Mixcloud je služba pro zveřejňování a sdílení serií nahrávek. Na Mixcloudu je možno mít uloženo neomezené množství zvukových souborů a následně umisťovat odkazy na ně na své webové stránky nebo na sociální sítě, jako je Facebook či Twitter. Možná znáte službu YouTube, kde lze zveřejňovat videonahrávky pro své přátele, příznivce i náhodné návštěvníky, kteří najdou Vaše filmy podle klíčových slov. Mixcloud je v podstatě to samé, jen pro zvukové nahrávky.
  2. Začneme tím, že si spustíme internetový prohlížeč a navštívíme stránky https://www.mixcloud.com/:

  1. Nyní si založíme svůj vlastní účet ve službě Mixcloud. Budeme jej potřebovat pro publikování nahrávek. Začneme klepnutím na bílé tlačítko s nápisem SIGN UP (zaregistrovat se) vpravo nahoře.
  2. Objeví se okénko pro zadání registračních údajů. Zde se nabízejí dvě možnosti:
      1. účet propojený od začátku s Facebookem (modré tlačítko s nápisem Join with Facebook)
      2. nebo účet vedený na e-mail (tři políčka níže: e-mail, jméno účtu a heslo):



  1. Pokud chcete založit účet pro evangelický sbor, doporučujeme zvolit registraci na e-mail, protože propojení s Facebookem znamená příliš těsné spojení účtu na Mixcloudu s Vaší osobou a Vaše posluchače by to mohlo mást.
      1. E-mail (Enter e-mail): Je vhodné zvolit e-mailovou addressu, kterou běžně využíváte, protože Vám na ni Mixcloud bude posílat důležité (i méně důležité) zprávy, počínaje oznámením o založení účtu.
      2. Uživatelské jméno / jméno účtu (Enter username): Doporučuji zvolit nějaký rozumný název, který charakterisuje Váš evangelický sbor (např. ČCE Černošín).
      3. Heslo (Enter password): Platí obecná doporučení pro volbu hesel na Internetu:
          1. čím delší, tím lepší;
          2. pestrá volba z různých druhů znaků: velká i malá písmena, číslice, speciální znaky jako např. _-+&?!"%;
          3. heslo by nemělo obsahovat celá slova, která je možno najít ve slovníku, takže je vhodné slova nějak rozrušit, např. přesmyčkou;
          4. vyhněte se číselným řadám jako 1111, 1234 nebo 9876, stejný nápad mělo již mnoho jiných a hackeři to vědí;
          5. nepoužívejte heslo, které jste již zvolili pro nějaký jiný účet. Pokud váš již bolí hlava z mnoha různých hesel, zkuste software KeePassX (https://www.slunecnice.cz/sw/keepassx/), který vám uloží všechna hesla pod jedním heslem a dokáže tvořit silná náhodná hesla. Databasi hesel ovšem doporučujeme často zálohovat na externí medium (USB-flashdisk apod.)


      4. Nyní již stačí klepnout na tlačítko s nápisem Sign Up (Zaregistrovat se) a náš účet bude založen.


  2. Nyní by nám měl přijít e-dopis (e-mailová zpráva) s oznámením o založení účtu. V této zprávě bude mimo jiné uvedena addressa našeho profilu (https://www.mixcloud.com/uzivatelske_jmeno/), na níž naši příznivci najdou přehled všech našich zveřejněných nahrávek.

  1. Zveřejnění první nahrávky
      1. Klepneme na tlačítko s nápisem UPLOAD a se symbolem obláčku s šipkou.Upload = Nahrát na server, zveřejnit. Zde je potíž s překladem. Slovo upload se tradičně překládá nahrát (ve smyslu odeslat na server), ale může dojít k záměně s jiným významem slova nahrát (ve smyslu nahrát zvukovou nahrávku). Zde je míněno odeslání na server, sloveso to upload tedy překládáme jako zveřejnit (nahrávku) či odeslat (soubor).



      1. Objeví se stránka pro odeslání souboru:



      1. Klepneme na tlačítko s nápisem Choose File (Zvolit soubor). Objeví se dialogové okno pro výběr souboru. Zde najdeme soubor s nahrávkou v našem počítači, který chceme zveřejnit. (Nejčastěji jsou to soubory typu MP3, ale jsou podporovány i jiné formáty: AAC, M4A, MP4 audio nebo OGG.) Vybraný soubor potvrdíme.



      1. Titul (Choose a title for your upload): Sem zadejte titul nebo název, který se má zobrazovat u dané nahrávky. Někdy se hodí zadat něco trochu jiného, než je jméno souboru. I když je délka titulu omezena, můžete se trochu rozepsat. Pokud toho potřebujete napsat o nahrávce víc a do pole titul se to nevejde, schovejte si to na později.
      2. Když máme vybraný soubor a vyplněný titul, můžeme klepnout na tlačítko s nápisem Upload (odeslat, zveřejnit).



      1. Začne odesílání souboru na server Mixcloudu. V horní části stránky uvidíte postup odesílání. V dolní části můžete doplnit některé další informace k nahrávce.



          1. Choose Image (Vybrat obrázek) – k nahrávce můžete připojit obrázek, který se u ní bude zobrazovat.
          2. Add a text tag (Přidat textový štítek) – můžete připojit několik hesel, které charakterisují nahrávku. Pro hudební nahrávky by se zde měly objevovat žánry, proto pro kázání, přednášky či besedy doporučujeme přidat štítek „Speech“ („Mluvené slovo“) nebo česky „Mluvené slovo“. Štítek přidáte tak, že jej vypíšete a stisknete klávesu Enter. Pak se objeví symbol štítku se zadaným obsahem.
          3. Description (Popis) – sem můžete vepsat detailnější popis nahrávky, případně to, co se vám nevešlo do názvu (viz Titul).
          4. Dalších možností si nebudeme v tomto návodu všímat. Pokud máte vyplněna všechna pole podle svých představ, posuňte se na konec stránky a klepněte na tlačítko s nápisem Publish (Zveřejnit):





  1. Na další stránce se posuňte na konec a zde objevíte tři tlačítka pro tzv. widgety. Slovo widget je v angličtině technický novotvar a těžko se překládá. Je to něco mezi oknem (window) a udělátkem (gadget). Jde tedy o takové šikovné okénko, které něco užitečného dělá. V našem případě se jedná o okénko s naší nahrávkou, které můžete vložit na své stránky:

      1. Typy widgetů: můžete si vybrat ze tří typů widgetů:
          1. Picture Widget (Obrázkový widget) – velké okénko obsahující pouze obrázek a přehrávací tlačítko
          2. Classic Widget (Klassický widget) – menší okénko obsahující obrázek, přehrávací tlačítko, titul a ukazatel přehrávání
          3. Mini Widget – malé okénko obsahující malý obrázek, přehrávací tlačítko a titul.


      2. Každý typ widgetu zde má k disposici náhled, jak bude vypadat na vašich stránkách. Přejedete-li přes nápis LIGHT (světlý) nebo DARK (tmavý), uvidíte světlou nebo tmavší versi widgetu. Klepnutím na tyto nápisy si vyberete světlou nebo variantu widgetu. Tmavší widget je určený pro tmavší pozadí.
      3. Pokud jsou vaše stránky založené na redakčním systému Wordpress, zatrhněte příslušné políčko. Pokud máte stránky založené na Drupalu, ponechte políčko nezatržené.
      4. Pod náhledem je řádek s kódem, na obrázku vybraný a modře zvýrazněný. Celý obsah tohoto řádku si zkopírujte do schránky (Ctrl+C).
      5. Drupal:



          1. Přejděte na své stránky a v editačním okně patřičné stránky vložte na příslušné místo právě zkopírovaný kód.
          2. Pozor, pokud používáte v Drupalu tzv. mód WYSIWYG (prostředí podobné Wordu), někdy označovaný také jako Rich Text, přepněte se před vložením kódu do módu pro přímé úpravy zdrojového kódu (HTML).
          3. Pozor – aby bylo možno zobrazit widget, je třeba mít v Drupalu formát textu nastavený na Full HTML (Plný jazyk HTML). Pokud jej nemáte v seznamu, budete potřebovat upravit daný typ obsahu (Stránka, Článek apod.)
          4. Pozn.: Váš Drupal musí dovolit použití elementu <iframe>. Někdy se obtížně hledá, co způsobuje blokaci tohoto elementu. V tom případě můžete kontaktovat správce Evangnetu ().
          5. Nyní stačí stránku uložit a podívat se, zda se na ní nahrávka objevila a zda správně funguje.


      1. Jiné redakční systémy
          1. V systémech jako je WordPress zkuste vložit kód jako shortcode (viz výže).


      2. Statické nebo vlastnoručně programované stránky
          1. Pokud editujete stránky přímo jako soubory v jazyce HTML nebo PHP, jistě Vám nemusím radit, co máte dělat. 😉




  1. Kdyby cokoliv nefungovalo, jak má, nebo vám nebylo něco jasné, neváhejte obrátit se na správce Evangnetu ().

Nápověda (sekce)


Notice: Undefined variable: ln in /var/www/evangnet-include-beta/wikilib.inc on line 437

Stránky: Návod k použití služby Mixcloud (článek)

Navigace