Problém vaší metody je, že pokud si tyto výrazy dám do Googlu, vypadne mi spousta překroucených či z kontextu vytržených výroků. Doložte mi autentickou, neupravenou a nezkrácenou pasáž jeho projevu, a já vám uvěřím. Já nemám problém s tím, nechat se přesvědčit tvrdými fakty.
Trump je tak velký „rasista“, že získal více hlasů barevné populace, a zároveň méně hlasů bělochů, než předchozí republikánský kandidát Mitt Romney. (
https://www.washingtonpost.com/news/monkey-cage/wp/2016/11/11/trump-got-more-votes-from-people-of-color-than-romney-did-heres-the-data/?utm_term=.1dd3c4185101). Asi ti afroameričtí, hispánští a asiatští voliči neumějí používat Google.
Pokud jde o Trumpovu xenofobii, tento narativ je vystavěn na Trumpově postoji k ilegální imigraci. Zde je dobré připomenout, že špičky Demokratické strany s Trumpovými názory na ilegální migraci souhlasí. Pokud nevěříte, tady máte všechny jejich důležité papaláše pěkně pohromadě:
https://www.youtube.com/watch?v=JQJlmFqUA8w.
Mimochodem, Obama tam zní vyjímečně rozumně: „Proč by měli lidé, kteří nedodržují zákony, mít výhodu a předbíhat ve frontě lidi, kteří zákony dodržují?“ Hillary tam mluví o potřebnosti fyzické bariéry (neboli zdi) na mexické hranici. Zajímavé, že u Demokratů to nikdo nekritizuje. Ten dvojí metr a pokrytectví už nejsou ani vtipné, protože tisíckrát opakovaný vtip přestává být vtipem.
To, že něco bylo na youtube a ne v televizi ještě neznamená, že to neexistuje. To by si možná přáli lidé v korporátních médiích, kteří mají pocit, že jejich posláním je výroba veřejného mínění. Jenže doby, kdy jsme byli odkázáni na to, jak nám novináři filtrují (tj.cenzurují) a redigují (tj.manipulují) zprávy jsou ty tam. Naštěstí. Gramotný člověk může konfrontovat různé zdroje a udělat si vlastní názor.
Vím, že realita samozřejmě není černobílá. Nicméně mediální hysterie, která z Trumpa dělá něco jako reinkarnaci Hitlera, už přesáhla rozumné meze. Výsledkem je společenská atmosféra, která je opravdu spíše obrácená, než tvrdí kazatelka z vašeho odkazu. Pomlouvačná kampaň těch, kteří se nesmířili s porážkou, totiž směřuje nejen k delegitimizaci demokraticky zvoleného politika, ale i k legitimizaci násilí vůči jeho voličům. Vytvářet tuto atmosféru nenávisti považuji za nezodpovědnou a nebezpečnou politiku.
Pokud se středoškolský učitel svěří svým žákům, že prohrál 100 dolarů, protože si vsadil na to, že Trumpa zastřelí během inaugurace, není to normální. Pokud jiný učitel prohlásí, že zvolení Trumpa byl teroristický čin, není to normální. Pokud je Twitter zaplaven výzvami k zavraždění prezidenta USA, není to normální. Pokud je na střední škole dívka zbita spolužačkami proto, že na Instagramu projevila radost z Trumpova zvolení, není to normální. Pokud se na Univerzitě v Berkeley strhnou pouliční násilnosti jenom proto, že tam měl promluvit člověk s konzervativními a politicky nekorektními názory, není to normální. Je to perverzní.
Každý by si proto měl dobře rozmyslet, jestli jsou jeho tvrzení podložená.
Na jedné straně sice považuji za pozitivní, že neomarxistické elity a s nimi spojená média se diskreditují a dále ztrácejí důvěryhodnost. Na druhé straně se ale děsím toho, kam až budou ochotni zajít.